Poniedziałek - Piątek - 8:00 - 21:00, Sobota - 9:00 - 15:00

Aktualności

Zgaga to postrach łakomczuchów. Zgagą nazywamy nieprzyjemne palenie w przełyku po zbyt obfitym posiłku.

Zgaga – przykra i niebezpieczna dolegliwość

Zgaga to postrach łakomczuchów. Zgagą nazywamy nieprzyjemne palenie w przełyku po zbyt obfitym posiłku.

Bywa jednak, że zgaga staje się chroniczną dolegliwością . Zgaga przewlekła jest chorobą i wiąże się z refluksem żołądkowo-przełykowym - tzw. cofką.

Nowoczesne leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego operacyjną metodą laparoskopii oferuje Centrum Medyczne św. Łukasza w Częstochowie. Zabiegi przeprowadza prof. dr hab. Józef Dzielicki, wybitny specjalista chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej oraz chirurgii dziecięcej, jeden z prekursorów laparoskopii w Polsce.

Leczenie refluksu (tzw. cofki) z wykorzystaniem laparoskopii  to metoda nowatorska i nowość w ofercie Centrum Medycznego św. Łukasza i nowość w Częstochowie.

- Metoda operacji refluksu metodą laparoskopii wymaga bardzo dużych, wręcz artystycznych umiejętności chirurgicznych, ogromnej wiedzy i doświadczenia, stąd współpraca z prof. Józefem Dzielickim – tłumaczy Tomasz Kołodziejski, prezes Centrum Medycznego św. Łukasza. – Staramy się wprowadzać techniki leczenia o stosunkowo małej inwazyjności, które dają bardzo dobry efekt przy minimalnym ryzyku powikłań.

Refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie polegające na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak  z powodu niesprawności wpustu żołądka, czyli swoistego „zaworu” pomiędzy przełykiem i żołądkiem. Najczęstszym objawem refluksu jest uczucie pieczenia za mostkiem (czyli popularna zgaga), które pojawia się wieczorem, w nocy lub nad ranem. Refluks może też powodować chorobowe objawy oskrzelowe, kardiologiczne i inne, na przykład nawracające zapalenia dziąseł. Jeśli refluks jest częsty, może prowadzić do uszkodzeń przełyku, a w skrajnych przypadkach do rozwoju nowotworów. Jest to schorzenie uciążliwe dla otoczenia, bowiem oddech osoby cierpiącej na refluks żołądkowo-przełykowy jest delikatnie mówiąc nieświeży.

 - To są uszkodzenia przełyku różnego rodzaju: zaczerwienienie, zapalenie, mogą być nadżerki, czyli płytkie lub większe owrzodzenia.  Dawniej, jak ktoś miał pieczenie, zgagę, cofkę, to łykał odrobinę sody, teraz najpopularniejsze jest leczenie farmakologiczne. Tymczasem lek tylko zmienia treść kwaśną na zasadową, ale nie poprawia naszej anatomii, a refluks to jest uszkodzenie anatomiczne –  tłumaczy prof. Józef Dzielicki.  - To jest przepuklina przeponowa, którą trzeba zaopatrzyć, najlepiej laparoskopowo. Pacjent przebywa dwa dni na oddziale, może odstawić leki i wrócić do normalnego życia.

Szacuje się, że na codzienny refluks cierpi około 10-15% Polaków, a 40 % tzw. cofkę odczuwa przynajmniej raz w tygodniu. Operacyjne leczenie refluksu z wykorzystaniem techniki laparoskopowej gwarantuje pozbycie się schorzenia i jego objawów: cofnięcie pieczenia w przełyku, cofnięcie uporczywego kaszlu (jeśli był), brak wymiotów i cofania się pokarmów podczas schylania i wreszcie świeży oddech.

Leczenie refluksu żołądkowo - przełykowego techniką laparoskopową w Centrum Medycznym św. Łukasza w Częstochowie polega na:
- zlikwidowaniu przepukliny i zwężeniu otworu w przeponie przez który żołądek uwypuklała się do klatki piersiowej,
- sfałdowaniu części żołądka wokół przełyku i wytworzeniu zastawki uniemożliwiającej cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku.

Zobacz jaki jest koszt zabiegu TUTAJ

Prof. dr hab. Józef Dzielicki. Profesor  Śląskiej Akademii Medycznej (1993), tytuł profesora zwyczajnego przyznany w 2000 r.,specjalista z zakresu chirurgii ogólnej, chirurgii klatki piersiowej oraz chirurgii dziecięcej; autor i współautor m. in. ponad 150 publikacji z zakresu torakochirurgii, 60 prac z zakresu chirurgii małoinwazyjnej, 4 skryptów dla studentów medycyny; twórca Akademickiego Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej; wprowadził szereg operacji małoinwazyjnych wykonywanych po raz pierwszy w Polsce, w tym operację tarczycy, resekcje jelitowe, usunięcie płata płucnego metodą torakoskopową.

Centrum Medyczne św. Łukasza

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.